Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?
SPIS TREŚCI
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Perspektywa zobowiązania wobec banku na 25-30 lat często spędza sen z powiek. Dlatego większość kredytobiorców pragnie pozbyć się go jak najszybciej. Być może i Ty jesteś taką osobą, której nadpłata kredytu hipotecznego przechodzi przez myśl i nie wiesz, jaką podjąć decyzję. Wielu ekspertów zachęca do tego kroku, ponieważ może to znacznie obniżyć kwotę miesięcznej raty lub skrócić okres kredytowania. Czy jednak zawsze będzie to dobra opcja? Sprawdź jakich pułapek uniknąć.
Umowa kredytowa – sprawdź warunki
Większość banków pobiera prowizję za nadpłaty lub całkowitą spłatę kredytu, w pierwszych 3 latach trwania umowy. Po tym czasie zgodnie z Ustawą z 2017 roku kredytodawca nie może obciążyć Cię dodatkowymi kosztami. Zanim zdecydujesz się na przekazanie pieniędzy na ten cel, upewnij się, co zawiera Twoja umowa. Może okazać się, że lepszym rozwiązaniem będzie odkładanie pieniędzy na późniejszą spłatę. Spłacisz wtedy większą kwotę na raz, i realnie odczujesz zmniejszenie raty lub skrócenie okresu kredytowania bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat.
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij terazPoduszka finansowa – upewnij się, że masz wystarczające oszczędności na nadpłacanie kredytu hipotecznego
Przeznaczenie wszystkich swoich oszczędności na nadpłacanie zobowiązań, wiąże się z dużym ryzykiem. Co zrobisz gdy nagle zepsuje się auto? Czy będziesz potrzebować nowego kredytu? Na pewno nie byłoby to korzystne finansowo. Sprawdź, ile pieniędzy masz zaoszczędzone i podziel tę kwotę, na mniejsze części. Zostaw część z nich na niespodziewane i awaryjne wydatki. Dzięki temu będziesz spać spokojnie, a nagła sytuacja nie będzie dla Ciebie stresująca.
Poduszka finansowa to też odkładanie na przyszłość. Co prawda nie zachęcamy do snucia ponurych wizji, ale warto świadomie planować np. za co wyślemy dzieci na studia, albo co się stanie jeśli stracę pracę i przez kilka miesięcy będą poszukiwać nowej. Jeśli więc nie mamy odłożonych pieniędzy na takie sytuacje, warto przemyśleć, czy nadpłata kredytu hipotecznego będzie najlepszym rozwiązaniem.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzKredyt gotówkowy i inne zobowiązania
Korzystanie z różnego rodzaju pożyczek czy kredytów staje się często niezbędne, aby sprostać różnorodnym potrzebom finansowym. Jeśli więc poza kredytem hipotecznym masz inne długi np. kredyt gotówkowy czy zadłużoną kartę kredytową, to prawdopodobnie miesięczne wydatki kosztują Cię znacznie więcej. Dlatego nad nadpłatą kredytu hipotecznego należy zastanawiać się wówczas, gdy spłacisz inne zobowiązania. Oznacza to, że kwotę, której nie będziesz już płacić z tytułu kredytów gotówkowych czy innych pożyczek, możesz przeznaczyć na szybszą spłatę tego zobowiązania.
Zanim jednak podejmiesz decyzję, przemyśl te czynniki. W obliczeniu tego, jakie oszczędności przyniesie Ci nadpłata kredytu hipotecznego, pomoże Ci nasz kalkulator. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepsze, obniżenie raty, czy skrócenie okresu kredytowania. Nasz kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego jest prosty w obsłudze i zawiera wszystko, czego potrzebujesz do podjęcia decyzji.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?
Pingback:Nadpłata kredytu hipotecznego - Sprawdź co mówi ustawa
Pingback:Zastanawiacie się, czy warto nadpłacać kredyt? Odpowiadamy
Pingback:Poznaj Kalkulator - Odsetkowy