Kredyt hipoteczny to jedno z największych zobowiązań finansowych w życiu. Wybór waluty, w której zaciągamy kredyt, ma duże znaczenie dla wysokości rat, kosztów całkowitych oraz ewentualnych ryzyk walutowych. Czy warto brać kredyt w obcej walucie? W przeszłości kredyty w walutach obcych, takich jak frank szwajcarski czy euro, cieszyły się dużą popularnością. Jednak problemy frankowiczów oraz rosnąca liczba pozwów kredytobiorców w walutach obcych skłaniają do refleksji, czy warto dziś decydować się na takie zobowiązanie.
Kredyt hipoteczny w euro – czy warto?
Czy warto wziąć kredyt hipoteczny w euro? To pytanie, które zadaje sobie wielu kredytobiorców. Kredyty w euro często przyciągają niższym oprocentowaniem w porównaniu do kredytów złotowych, zwłaszcza gdy stopy procentowe w Polsce są wysokie. EURIBOR a kredyty hipoteczne – to ważny wskaźnik wpływający na oprocentowanie kredytów w euro, który przez wiele lat był nawet ujemny, co skutkowało niższymi ratami.
Jednak warto pamiętać o ryzyku kursowym. Kredyt w euro a wzrost kursu to jedno z największych zagrożeń, które może spowodować wzrost wysokości zadłużenia w przeliczeniu na złotówki. Hipoteka w euro a kurs walutowy to istotny czynnik, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze waluty kredytu.
Chcesz ebook o kredycie?
Ściągnij terazKredyt w obcej walucie – W jakiej walucie brać kredyt hipoteczny?
Decydując się na kredyt hipoteczny, warto dokładnie przeanalizować, w jakiej walucie brać kredyt hipoteczny. KNF rekomenduje, aby kredyty były udzielane w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje dochody. Banki a kredyty walutowe podchodzą do tej kwestii coraz ostrożniej, ograniczając ofertę kredytów w euro tylko dla osób zarabiających w tej walucie.
Na wybór waluty wpływają m.in.:
- Ryzyko kursowe – kredyt w euro a deprecjacja złotego może znacząco zwiększyć koszty kredytu.
- Oprocentowanie – EURIBOR a oprocentowanie kredytów w euro może być niższe niż WIBOR dla kredytów złotowych.
- Dostępność ofert – nie wszystkie banki oferują kredyty w walutach obcych. W jakim banku kredyt hipoteczny w euro? Obecnie oferta jest ograniczona.
Kredyt w obcej walucie – Co zrobić z kredytem w euro?
Osoby, które już spłacają kredyt w euro, mogą zastanawiać się, co zrobić z kredytem w euro w sytuacji wzrostu kursu waluty lub problemów finansowych. Istnieje kilka opcji:
- Przewalutowanie – kredyt w euro a przewalutowanie może być opcją, jeśli kurs EUR/PLN znacząco wzrósł, jednak trzeba liczyć się z kosztami takiej operacji.
- Pozew przeciwko bankowi – pozwy w sprawie kredytów w euro stają się coraz popularniejsze. TSUE kredyty walutowe i ostatnie wyroki sprzyjają kredytobiorcom.
- Unieważnienie umowy kredytowej – unieważnienie kredytu w euro może oznaczać konieczność zwrotu tylko kapitału bez odsetek.
Czy warto pozwać bank w sprawie kredytu w euro?
Po korzystnych dla frankowiczów wyrokach TSUE, coraz więcej kredytobiorców w euro decyduje się na pozwy przeciwko bankom. TSUE wyrok C-520/21 otworzył drogę do dochodzenia roszczeń także w przypadku hipotek w euro. Kancelarie prawne kredyty w euro przyjmują coraz więcej spraw związanych z klauzulami niedozwolonymi w umowach.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzPodsumowanie – czy warto brać kredyt w obcej walucie?
Decyzja o kredycie hipotecznym w euro czy innej walucie obcej powinna być poprzedzona dokładną analizą. Kredyt hipoteczny w euro może być korzystny pod względem oprocentowania, ale wiąże się z ryzykiem walutowym. Hipoteki walutowe a korzyści z pozwów pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na drogę sądową, aby unieważnić kredyt walutowy. Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny? To zależy od aktualnej sytuacji rynkowej i indywidualnych warunków kredytu.
Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertem finansowym i rozważyć wszystkie za i przeciw.
Przeczytaj również nasz artykuł: Kredyt we Frankach.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Kredyt dla singla w 2025 roku - mieszkanie dla singa
- Jak dostać kredyt hipoteczny - umowa o pracę na czas określony w 2025 roku
- Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza w 2025 roku
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?