Najczęstsze pytania
Przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań podczas Webinarów. Mają one na celu poszerzyć Waszą wiedzę dotyczącą nadpłaty kredytu oraz tego jak działa kalkulator odsetkowy. Mamy nadzieje, że dostarczą Wam one najpotrzebniejszych informacji i rozwieją wszelkie wątpliwości. Jeśli jednak nie znajdziecie odpowiedzi na swoje pytanie, zachęcamy do bezpłatnej porady bądź konsultacji z naszym zespołem ekspertów.
Kiedy nadpłacać kredyt, w jaki dzień, o jakiej godzinie i jakie ma to znaczenie?
Najlepszy moment na nadpłacanie kredytu, to dzień, w którym pobierana jest rata, po czasie pobrania raty z konta. Jeśli natomiast rata nie jest pobierana automatycznie – to należy zrobić dwa osobne przelewy najpierw na ratę kredytową i dopiero po tym na nadpłatę kredytu. Tak samo z automatycznym pobieraniem opłat w nocy bądź w weekendy – wtedy najlepiej zrobić przelew następnego dnia. Jednakże nie ma to ogromnego znaczenia, ponieważ prędzej czy później nadpłata kredytu i tak zostanie przeksięgowana na kapitał. Natomiast dokonując nadpłaty w ten sposób, zachowamy chronologie, co ułatwi nam kontrolowanie opłat.
Czy muszę poinformować bank o nadpłacie kredytu oraz, czy trzeba podpisywać aneks do umowy kredytowej?
Wszystkie informacje dotyczące informowania banku o nadpłacie, podpisywania aneksu i kosztach prowizji zależą od procedury danego banku. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, natomiast wszystkie te informacje znajdziesz w swojej umowie kredytowej. Jednakże, gdy ma miejsce skrócenie okresu kredytowania, większość banków wymaga podpisania aneksu. Jeśli chodzi o koszty prowizji, to powinny być one dostępne na stronie internetowej banku w informacjach o obowiązujących taryfach. W przypadku, kiedy informacje są niejasne, warto zadzwonić na infolinie i dopytać konsultanta.
Prowizja za nadpłatę kredytu – Jak jej uniknąć?
Aby uniknąć kosztów prowizji za nadpłatę kredytu, można wykorzystać strategię piramidalną i zmniejszyć ratę. Wtedy nie będzie trzeba płacić opłat aneksu za skrócenie okresu kredytowania, których wymaga większość banków.
Co jeśli bank blokuje robienie nadpłaty kredytu hipotecznego w dniu pobrania raty?
Jeśli bank blokuje możliwość robienia nadpłaty kredytu w dniu pobierania raty to najlepiej nadpłacać na następny dzień, aby zachować chronologie. Natomiast nie ma to wielkiego znaczenia, bo prędzej czy później nadpłata i tak zostanie przeksięgowana na kapitał.
Rata kapitałowa i odsetkowa pobierane są w innym terminie – Wówczas jak nadpłacać kredyt?
W takim przypadku najlepiej wpłacić kwotę nadpłaty po pobraniu raty kapitałowej. Jednakże nie ma to ogromnego znaczenia, ponieważ bank i tak przeksięguje nadpłatę na kapitał.
Czy jest możliwość, że nadpłata kredytu pójdzie na część odsetkową?
Oczywiście, może się tak zdarzyć, ale nie ma czym się przejmować w takim wypadku, ponieważ prędzej czy później bank przeksięguje wpłaconą kwotę nadpłaty na kapitał.
Przeniesienie kredytu do innego banku – Czy się opłaca?
Przeniesienie kredytu do innego banku opłaca się wówczas kiedy pojawiają się korzyści takie jak niższe oprocentowanie, zmniejszenie raty czy ogólnie lepsze warunki kredytowe. Jednakże trzeba również uwzględnić koszty związane z tym procesem, aby stwierdzić czy to opłacalne.
Kalkulator odsetkowy a nadpłacanie bezpiecznego kredytu – Czy warto nadpłacać kredyt 2%?
Nadpłacanie kredytu 2% ma sens wówczas wtedy, kiedy chcemy zbudować zdolność kredytową. Natomiast nieopłacalne jest z tego względu, że jest to małe oprocentowanie, więc jeśli mamy oszczędności to lepiej przeznaczyć je np. na lokatę, której oprocentowanie wynosi 5%.
Czy leasing można nadpłacać?
Tak, w niektórych przypadkach można nadpłacać leasing. Nadpłata leasingu oznacza dodatkową wpłatę ponad regularne raty. Jednak nie wszystkie umowy leasingowe pozwalają na takie nadpłaty, dlatego przed podpisaniem umowy ważne jest dokładne zapoznanie się z jej warunkami. Jednakże nasz kalkulator odsetkowy nie ma opcji obliczania nadpłat w przypadku umów leasingowych.
Czy opłaca się nadpłacać kredyt jeśli nie został on jeszcze w całości uruchomiony?
Nadpłacanie kredytu prawie zawsze jest korzystne, nawet jeśli nie jest w całości uruchomiony. Powodem tego jest uniknięcie pewnej części kosztów odsetek. Warto jednak zachować ostrożność, aby nie spłacić kredytu powyżej wysokości już uruchomionej transzy, ponieważ może to skutkować zamknięciem kredytu i uniemożliwić otrzymanie kolejnych wypłat. Oprócz tego powinniśmy uwzględnić możliwe opłaty za wcześniejszą spłatę, które dotyczą naszej umowy kredytowej.
Wakacje kredytowe a nadpłata kredytu – Czy warto?
Nadpłata kredytu podczas wakacji kredytowych jest zwykle korzystnym rozwiązaniem, ponieważ wtedy automatycznie kapitał zostaje zmniejszony. Jednak sporo zależy od tego, czy zdecydujesz się na skrócenie okresu kredytowania, czy na obniżenie wysokości rat. Zwykle bardziej opłaca się skrócić okres kredytowania niż obniżyć ratę. Trzeba jednak upewnić się, czy bank nie narzuca dodatkowych wymogów.
Co jest bardziej opłacalne skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty?
Jeśli rata kredytu nie jest zbyt wysoka, to bardziej opłaca się skrócić okres kredytowania. Jednakże nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od zawartej umowy kredytowej. Mianowicie trzeba wziąć pod uwagę to czy bank nie pobiera dodatkowych kosztów związanych z aneksem o skrócenie okresu. Aby sprawdzić, która opcja jest korzystniejsza najlepiej użyć kalkulatora odsetkowego, który przeanalizuje każdy wariant.
Czy można starać się o zwrot nadpłaty kredytu? Jeśli tak to ile po nadpłacie?
Zwrot z tytułu nadpłaty kredytu może być możliwy, ale wszystko zależy od warunków umowy kredytowej oraz polityki banku lub instytucji finansowej udzielającej kredytu. Czas, po jakim można się starać o zwrot nadpłaty, również zależy od warunków umowy kredytowej i polityki banku.
Czy można nadpłacać kredyt w ratalnych kwotach i niesystematycznie?
Możliwość dokonywania nadpłat w ratalnych kwotach i niesystematycznie zależy od warunków umowy kredytowej oraz polityki banku. W niektórych przypadkach banki pozwalają na elastyczne nadpłaty, jednak warto sprawdzić warunki umowy, opłaty z nimi związane oraz poinformować bank o planowanych nadpłatach.
Dokonanie nadpłaty kredytu w dniu pobrania raty a środki zaksięgowane następnego dnia – który dzień się liczy?
W takim przypadku zawsze liczy się dzień, w którym środki zostaną zaksięgowane.
Czy opłaca się nadpłacać kredyt przy każdym oprocentowaniu?
Tak, chyba że są to bezpieczne kredyty 2%, wówczas wtedy warto rozważyć wpłacenie tej nadpłaty na lokatę, która ma większe oprocentowanie. Jednakże, kiedy zależy nam na budowaniu zdolności kredytowej, to warto przy każdym oprocentowaniu.
Czy warto nadpłacać kredyt przed upływem 3 lat?
To czy opłaca się nadpłacać kredyt krótko przed upływem jego terminu, zależy od sumy oszczędności i informacji zawartych w umowie kredytowej. Można by powiedzieć, że zawsze warto, jednakże jeśli będzie trzeba ponieść dodatkowe koszty, to być może nadpłata kredytu nie będzie opłacalna. Każda sytuacja jednak jest indywidualna, dlatego najlepiej skorzystać z kalkulatora, który przedstawi wszystkie warianty takiego nadpłacania.
Jaki bank wybrać, jeśli chcemy nadpłacać kredyt – Który z nich ma najlepszą ofertę?
Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ocena, który bank oferuje najlepsze warunki związane z nadpłacaniem wymaga dokładnego przeanalizowania dostępnych opcji na rynku. Dlatego zachęcamy do umówienia się na konsultację w celu omówienia i oceny warunków nadpłaty danego banku.
Nadpłacanie kredytu dwukrotnie – czy jesteśmy w stanie więcej zaoszczędzić?
Wydawałoby się, że tak, ale każdy przypadek zależy od rodzaju kredytu i innych kwestii związanych z umową kredytową, więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Najlepiej sprawdzić taką opcję za pomocą kalkulatora nadpłat i zobaczyć jakie korzyści bądź ich brak da nam ten wariant nadpłacania.
Skracanie okresu kredytowania – dlaczego rata musi wzrosnąć?
Aby skrócić okres kredytowania i jednocześnie zmniejszyć kwotę odsetek musimy nadpłacić kapitał, czyli wpłacać wartość raty powiększoną o nadpłatę. W konsekwencji tego kapitał zostanie szybciej spłacony, co równocześnie skróci okres kredytowania.
Odsetkowy Webinar – czy można robić zdjęcia/screeny materiałów?
Tak, jak najbardziej można robić zdjęcia, screeny bądź nagrywać Webinar Odsetkowy. Chcemy, aby informacje podawane podczas transmisji pozostały z Wami na dłużej, więc nawet zachęcamy, abyście rejestrowali zdobyte wiadomości.
Ile trwa Webinar Odsetkowy?
Planowany czas trwania Webinaru to około 90 minut. Jednak w związku z tym, że na końcu będzie czas na Wasze pytania – to czas ten może się nieco wydłużyć.
Czy kod rabatowy działa na każdy pakiet kalkulatora?
Tak, kod rabatowy podawany przez nas podczas Webinaru działa na zakup każdego z pakietów kalkulatora odsetkowego.
Czy każdy kredyt można obliczyć w kalkulatorze Odsetkowym?
Z naszego kalkulatora odsetkowego można skorzystać przy nadpłatach kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz firmowych.
Czy kalkulator odsetek od pożyczki będzie pomocny do obliczeń kredytu z angielskiego banku?
Tak, nasz kalkulator nadpłaty kredytu jest dostosowany do liczenia kredytów w różnych walutach. Jednak nie każdy pakiet kalkulatora ma taką możliwość, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą.
Pakiety kalkulatora do nadpłat kredytu- czym się różnią?
Poszczególne pakiety kalkulatora nadpłaty kredytu różnią się wieloma możliwościami. Między innymi liczbą kredytów, które można wprowadzać; różnymi walutami oraz strategiami nadpłat. Z ofertą pakietów można zapoznać się klikając przycisk ”Zacznij korzystać”.
Jak często sprawdzać kredyt na kalkulatorze odsetkowym?
Najlepiej sprawdzać obliczenia na kalkulatorze odsetkowym tak często, jak nadpłacamy kredyt. Oznacza to, że jeśli wyjdzie symulacja miesięczna to wykorzystywać kalkulator nadpłat co miesiąc, i analogicznie z kalkulacjami kwartalnymi i rocznymi.
Czy kalkulator do nadpłat kredytu można używać przy ratach zmiennych co pół roku?
Tak, nasz kalkulator nadpłaty kredytu uwzględnia również raty zmienne.
Czy kalkulator kredytowy ma zastosowanie przy leasingach?
Niestety, nasz kalkulator do nadpłaty kredytu nie ma możliwości wyliczenia oszczędności przy nadpłacaniu leasingu.
Jaki jest koszt i zakres konsultacji online?
Koszty każdej konsultacji online różnią się i zależą od konkretnej tematyki. Natomiast zakres takich konsultacji obowiązuje m.in.:
• Ustalania indywidualnego planu nadpłaty kredytu,
• Sprawdzania możliwości obniżenia kosztów kredytu,
• Weryfikacji kredytu przed zawarciem umowy z bankiem,
• Pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego,
• Pomocy w rozwiązywaniu problemach z bankami,
• Pomocy w sprawach finansowych w trakcie rozwodu.
Szczegółowe informacje o koszcie konkretnej konsultacji i oferowanych usługach znajdziecie pod tym adresem.
Jak się umówić na płatną konsultację?
Aby umówić się na płatną konsultację, należy wejść na stronę internetową – https://mariusztober.pl/. Znajdziecie tam informacje o dostępnych terminach oraz pojawi się możliwość zarezerwowania wybranego dnia.
Czy można z Waszą pomocą wybrać kredyt hipoteczny?
Tak, w tym celu można umówić się na płatną konsultację z Mariuszem (Bankier z Tik Toka). Oprócz tego jest możliwość skorzystania z bezpłatnej porady w zakresie pomocy z wybraniem odpowiedniego kredytu, z jednym z naszych ekspertów.