Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny? 6 Najważniejszych pytań
SPIS TREŚCI
Marzysz, żeby mieć własny kąt, pełen ciepła, spokoju i bezpieczeństwa, który nazwiesz swoim domem? Jednak droga do posiadania własnego mieszkania często wymaga skorzystania z pomocy banku. Dlatego też w tym wpisie skupimy się na tym, jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny, aby nas przesadnie nie ograniczał. Pomogą nam w tym odpowiedzi na 6 kluczowych pytań, które należy sobie zadać przed zaciągnięciem pożyczki.
Jaka kwota kredytu hipotecznego jest Ci potrzebna?
Zastanawiając się, jaka kwota kredytu hipotecznego będzie Ci potrzebna, przede wszystkim należy przemyśleć, czy chcesz zachować poduszkę finansową, czy przeznaczyć wszystkie wolne środki. Jednakże istnieje też opcja wzięcia większego kredytu przy zachowaniu poduszki finansowej i w momencie, kiedy pojawi się dogodna okazja skorzystać z nadpłaty kredytu hipotecznego.
Aby oszacować, jakiej kwoty pożyczki potrzebujesz, musisz również sporządzić realny kosztorys prac. Problem pojawia się w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego na budowę domu, ponieważ ceny materiałów i robocizny stale się zmieniają. W związku z tym trudno uścielić kwotę, jaką będziesz potrzebować, aby starczyło na wykończenie.
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij terazNależy również uwzględnić średnie kwoty budowy domu, które są ustalane przez bank. W związku z tym jeśli zawnioskujesz o zbyt niską kwotę na budowę domu, bank może uznać Twoją transakcję za mało wiarygodną i odrzucić wniosek.
Jaki wybrać okres kredytowania?
Wybierając okres kredytowania, zazwyczaj stawiane są dwa pytania, czy wybrać dłuższy okres i mieć mniejszą ratę, czy płacić większe raty, ale szybciej pozbyć się zobowiązania. W pierwszym przypadku możemy skorzystać z opcji, jaką jest nadpłacanie kredytu, co przyczyni się do skrócenia okresu kredytowania. Spowoduje to, że koszty kredytu w obu przypadkach będą podobne. Natomiast, jeśli nie planujesz nadpłacania, to musisz wiedzieć, że w przypadku dłuższego okresu kredytowania koszty odsetek będą większe.
Oprocentowanie stałe czy zmienne?
Czy warto postawić na stabilność stałego oprocentowania, czy może lepiej zaryzykować zmienną stopę procentową, która podlega wahaniom rynkowym? A może skorzystać z oprocentowania tymczasowo stałego, które po pewnym czasie przekształci się w zmienne? Ten rodzaj oprocentowania jest o tyle dobry, że zabezpiecza przed wzrostem rat na 5 lub nawet 10 lat. Natomiast haczykiem jest to, że w przypadku obniżenia stóp procentowych w tym okresie, nie ma możliwości obniżenia raty. Należy również pamiętać, że istnieje możliwość zmiany oprocentowania ze zmiennego na stałe, ale wiąże się to z określonymi przez bank warunkami.
Raty równe czy malejące?
Podczas planowania spłaty kredytu hipotecznego, istotnym aspektem, który wymaga przemyślenia, jest sposób rozłożenia rat. Czy lepiej zdecydować się na raty równe, czy może jednak wybrać model malejący? Jedne z nich są dla osób, które chcą jak najmniej płacić co miesiąc, zaś drugie dla tych, którzy chcą szybciej spłacić kredyt. Jednakże wybranie raty równej wraz z nadpłacaniem kredytu, może spowodować, że koszty będą takie same jak w przypadku rat malejących. Jeśli chcecie sprawdzić, jak będzie to wyglądało w kwestii Waszego kredytu zachęcamy do skorzystania z naszego narzędzia – kalkulator nadpłat kredytu hipotecznego.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzJakie są dodatkowe koszty kredytu hipotecznego?
Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, również niezbędne jest uwzględnienie dodatkowych kosztów, które mogą znacząco wpłynąć na całkowity wydatek. Są to zarówno koszty początkowe, ale również te związane z nadpłacaniem kredytu, podpisywaniem aneksu, czy ogólnym utrzymaniem konta. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dokładnie czytać warunki umowy kredytowej i zwracać uwagę na podchwytliwe kruczki.
Czy warto wziąć ubezpieczenie kredytu hipotecznego?
Ubezpieczenie na kredyt hipoteczny jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, chroni ono kredytobiorcę oraz jego rodzinę przed trudnościami finansowymi w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak utrata pracy, choroba lub śmierć. Ubezpieczenie to może pokryć raty kredytu lub spłatę całego zadłużenia, co zabezpiecza majątek i minimalizuje ryzyko problemów finansowych.
Chcąc skorzystać z ubezpieczenia kredytu hipotecznego, mamy do wyboru dwie opcję. Jedną z nich jest ubezpieczenie bankowe, zaś druga to oferta z zewnętrznej firmy ubezpieczeniowej. W związku z tym pojawia się pytanie, które z nich będzie lepsze? Mianowicie ubezpieczenie bankowe w początkowym etapie obniża wysokość marży kredytu, natomiast w późniejszym etapie zwiększa całkowity koszt kredytu. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że nie jest ono tak kompleksowe jak polisa z ubezpieczalni.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?