Leasing konsumencki – Warunki i korzyści
SPIS TREŚCI
Dla większości osób leasing kojarzy się z formą finansowania dla firm. Jest to jak najbardziej słuszne spostrzeżenie, bo kilka lat temu tylko osoby mające działalność gospodarczą mogły korzystać z leasingu. Jednakże od niedawna jest to również opcja dostępna dla osób fizycznych. Na jakich warunkach on działa i czy jest korzystny? O wszystkim opowiemy w tym artykule.
Na czym polega leasing konsumencki?
Leasing dla osoby prywatnej ma podobne warunki do tego dla firm, z jednym wyjątkiem, leasingobiorcą nie jest przedsiębiorca, tylko osoba fizyczna. Niemniej jednak oznacza on umowę cywilnoprawną, w ramach której leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia miesięcznych rat na rzecz leasingodawcy w wyniku użyczonego przedmiotu. Można więc powiedzieć, że jest to w pewnym sensie połączenie kredytu z wynajmem. Zazwyczaj przedmiotem tym jest pojazd, a więc firma`leasingowa udostępnia go osobie płacącej. Ważną kwestią jest to fakt, że mimo tego, iż leasingobiorca opłaca co miesiąc raty za samochód, to wciąż firma leasingowa jest jego właścicielem. Jednakże warto też wspomnieć, że choć pojazdy są najczęstszym przedmiotem leasingu konsumenckiego, to mogą się znaleźć tam także maszyny i urządzenia oraz nieruchomości.
Każdy leasing konsumencki może działać na innych zasadach w zależności od ustaleń firmy użyczającej przedmiotu. Zazwyczaj są one dostępne w salon aut samochodowych i dotyczą pojazdów zarówno nowych jak i używanych. Jednakże w ofertach leasingowych najczęściej można spotkać auta nie starsze niż 6 lat. Bardzo często zdarza się, leasingi są korzystniejsze niż tradycyjne kredyty. Jednakże, aby stwierdzić czy ta opcja finansowania jest lepsza, należy przeanalizować:
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij teraz- jaka jest wysokość opłaty wstępnej,
- jaki długi jest okres trwania umowy,
- czy po zakończeniu umowy można wykupić przedmiot,
- ile wynosi miesięczna rata leasingowa.
Warto również wspomnieć o ubezpieczeniu użyczanego przedmiotu, ponieważ ono jak się okazuje nie jest w kwestii użyczającego, lecz korzystającego. Dodatkowo finansujący narzuca jakiej ochrony potrzebuje na dany przedmiot, w przypadku aut zazwyczaj jest to OC i autocasco. Z reguły właściciel przedmiotu proponuje też firmę ubezpieczeniową, z którą współpracuje.
Czym się różni leasing dla osoby prywatnej od kredytu?
Wspominaliśmy już, że leasing bardzo często jest korzystniejszą opcją finansowania niż kredyt. Jednakże czym właściwie się one różnią? Mianowicie podstawową różnicą jest to, że w leasingu, mimo płacenia rat za użyczony przedmiot nie jesteśmy jego właścicielem. Natomiast w przypadku kredytu, spłacamy zaciągnięty kapitał do banku lub instytucji finansowej, ale przedmiot kupiony za te pieniądze jest naszą własnością. Niemniej jednak po wygaśnięciu umowy leasingowej zazwyczaj mamy opcje wykupu danej rzeczy i wtedy możemy zadecydować, czy ją chcemy, czy też nie. Zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że dużo łatwiej go dostać niż kredyt, głównie ze względu na mniejsze wymagania. W związku z tym jeśli zależy nam na czasie, warto wybrać tę opcję.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzLeasing prywatny – Jakie formalności?
Uzyskanie leasingu dla osoby prywatnej nie jest skomplikowanym procesem i nie wymaga wielu formalności. W większości przypadków wystarczy jedynie przedstawić dowód osobisty. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach mogą być wymagane dodatkowe formalności takie jak:
- Wypełnienie wniosku o udzielenie leasingu dla osób prywatnych,
- Przedstawienie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu,
- Okazanie dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków.
Zazwyczaj nie jest konieczne dostarczanie dodatkowych informacji, ponieważ leasing nie jest tak rygorystycznie oceniany pod kątem zdolności kredytowej jak kredyt. Warto również zauważyć, że przedmiot pozostaje własnością firmy leasingowej, więc w przypadku problemów leasingodawca może bezproblemowo odzyskać swoją własność.
Leasing konsumencki samochodu – Zalety
Leasing dla osób prywatnych oferuje szeroki zakres korzyści i udogodnień. To nie tylko prosty sposób na pozyskanie nowego samochodu, ale również elastyczna opcja, pozwalająca dostosować warunki umowy do własnych preferencji. Przyjrzyjmy się zatem jakie zalety posiada leasing konsumencki samochodu:
- Proste formalności: Proces zawarcia umowy jest szybki i łatwy, a formalności są minimalne.
- Brak obciążenia historii kredytowej: Ta forma finansowania nie wpływa na twoją historię kredytową. W związku z tym nie musisz martwić się w przypadku dalszych planów na zaciągnięcie kredytów czy pożyczek.
- Elastyczne warunki finansowania: Możesz dostosować warunki umowy do swoich potrzeb, wybierając wysokość wkładu własnego i długość umowy.
- Różnorodność pojazdów: Sam decydujesz, jaki pojazd chcesz wziąć w leasing, a oferta obejmuje zarówno nowe, jak i używane samochody.
- Możliwość wykupu samochodu w dobrej cenie: Po zakończeniu umowy możesz zdecydować się na zakup leasingowanego pojazdu za korzystną cenę.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?