Bezpieczna inwestycja – Czyli nadpłata kredytu hipotecznego
SPIS TREŚCI
Jak bezpiecznie zainwestować pieniądze, skoro niemal wszystkie formy inwestowania obarczone są ryzykiem strat? Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, rozważ niestandardową opcję, z której możesz skorzystać niezależnie od tego, jaką kwotę chcesz zainwestować. Nadpłata kredytu hipotecznego, bo o niej właśnie mowa, opłaci Ci się bardziej od większości sposobów na pomnożenie oszczędności, jakie mogłeś brać pod uwagę. Nadpłacanie rat kredytowych wyróżnia się nie tylko niskim stopniem ryzyka inwestycyjnego, ale też atrakcyjnym i obliczalnym zyskiem. Brzmi interesująco? Czytaj dalej i dowiedz się jak zmniejszyć koszty kredytu.
Inwestycja pieniędzy – Jak robić to bezpiecznie?
Teoretycznie, jeśli chcesz bezpiecznie zainwestować pieniądze, powinieneś skorzystać z oferowanych przez banki i SKOKi lokat. Ich aktualne oprocentowanie nie przekracza jednak ok. 7,1% w skali roku, co w zestawieniu z bieżącym stopniem inflacji, który w listopadzie 2023 wyniósł 6,5% czyni je dość mało opłacalnymi. Zyski z lokat w złotówkach, które podlegają dodatkowemu opodatkowaniu „Belką”, mogą zrównać się ze stratami z tytułu galopującej inflacji, dlatego nie powinieneś uważać ich za pewne.
Firmy, które chcą zarobić na Twojej gotowości do zainwestowania pieniędzy, mogą przekonywać Cię do włożenia zaoszczędzonych środków np. w fotowoltaikę, czy zakup nowego samochodu. Trudno natomiast ocenić, czy takie inwestycje w ogóle Ci się zwrócą, czy okażą się po prostu nieprzemyślanymi wydatkami. Nawet jeśli przyniosą Ci wymierne zyski w przyszłości, praktycznie nie da się oszacować, kiedy i w jakiej dokładnie wysokości.
Wysokie zwroty możesz uzyskać z tytułu wyboru inwestycji obarczonych nieco większym ryzykiem. Inwestowanie w waluty i kryptowaluty, akcje, obligacje, papiery wartościowe, czy szlachetne kruszce, nie należy jednak do najbardziej bezpiecznych. Szczególnie jeśli nie posiadasz doświadczenia w obracaniu nimi. Co więcej, żeby cieszyć się satysfakcjonującymi zwrotami z takich inwestycji, musisz posiadać spory kapitał i dodatkową poduszkę finansową na wypadek, gdyby okazały się chybione.
Dlaczego nadpłata kredytu hipotecznego jest dobrym pomysłem na inwestycje?
Nadpłata kredytu hipotecznego nie posiada takich wad. W odróżnieniu od innych form inwestycji, jakie mogłeś rozważać, jest więc naprawdę bezpieczna. Dzięki niej możesz uzyskać w pełni pasywny, wymierny zysk odpowiadający oprocentowaniu Twojego kredytu, który i tak spłacasz. Co więcej, jeszcze przed wykonaniem takiej nadpłaty, jesteś w stanie bardzo dokładnie wyliczyć jego wysokość poprzez kalkulator odsetkowy. Podsumujmy więc jakie korzyści przyniesie wam nadpłacanie kredytu hipotecznego.
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij terazNadpłacając raty kredytu, który posiadasz w banku:
- zabezpieczysz się przed inflacją – wolne środki przeznaczysz natychmiast, chroniąc się przed późniejszymi spadkami wartości pieniądza;
- zyskasz więcej, niż na lokacie – oprocentowanie kredytów hipotecznych jest znacznie wyższe od stóp procentowych lokat;
- unikniesz podatku belki – oszczędności z tytułu nadpłaty kredytu nie podlegają definicji zysków kapitałowych ani przewidzianemu dla nich opodatkowaniu;
- zmniejszysz koszt kredytu – w zależności od jego parametrów, możesz zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu procent jego kwoty;
- poprawisz jego strukturę – w ratach następujących po nadpłacie kredytu będzie więcej kapitału, a mniej odsetek;
- zwiększysz swój scoring w BIK – nadpłata kredytu zostanie odnotowana w BIK i poprawi ocenę Twojego profilu kredytobiorcy;
Nadpłata kredytu hipotecznego może skutkować obniżeniem rat lub skróceniem okresu kredytowania. Oba scenariusze mogą okazać się dla Ciebie opłacalne. Zmniejszając wysokość rat, zwiększysz miesięczną pulę dostępnych na koncie środków, a zarazem aktualną zdolność kredytową. Nadpłata kredytu ze skróceniem okresu kredytowania, pozwoli Ci z kolei uwolnić się od kredytu na kilka, czy nawet kilkanaście lat.
Czy nadpłata rat kredytowych ma jakieś wady?
Jak widzisz, nadpłata kredytu bankowego, np. hipotecznego, czy zobowiązania na wysoką kwotę, które masz wobec banku, jest rozwiązaniem o szerokim spektrum różnego typu zalet. Nadpłata rat kredytowych ma jednak także wady, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na taką formę inwestycji. Zastanów się przede wszystkim nad następującymi minusami, jakie z niej wynikają.
Nadpłaty kredytu nie można cofnąć
Pieniędzy przekazanych na nadpłatę nie można wycofać, ponieważ jej wykonanie skutkuje zmniejszeniem salda kredytu. Co prawda, jeśli Twoja kondycja finansowa się pogorszy, będziesz mógł skorzystać z możliwości ponownego zwiększenia kwoty kredytu. Bank zaproponuje Ci jednak aneksowanie umowy poprzedzone dodatkowym badaniem Twojej zdolności kredytowej, co będzie wiązało się z licznymi formalnościami, a nawet – utratą możliwości powrotu do poprzednich parametrów finansowania.
Aneks do umowy kredytowej – Czyli dodatkowe koszty
Banki pobierają różne opłaty z tytułu nadpłaty kredytu, szczególnie hipotecznego. Należą do nich zarówno prowizje wynikające z konieczności jego rekalkulacji, jak i różnego typu “kary umowne” związane np. ze skróceniem okresu kredytowania, czy objęcia ubezpieczeniem. Suma opłat dodatkowych, jakie naliczy bank przy nadpłacie rat kredytowych, zmniejszy Twój zysk z tej inwestycji, a w niektórych przypadkach, może nawet doprowadzić do straty.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzZysk z nadpłaty kredytu- Wiarygodne obliczenia tylko przy stałym oprocentowaniu
Zysk z nadpłaty łatwo obliczyć tylko w przypadku kredytu o oprocentowaniu stałym. Znacznie trudniej oszacować jego wysokość przy oprocentowaniu zmiennym, ponieważ korzyść finansowa podlega fluktuacjom związanym ze zmianami stóp procentowych. Przy obliczaniu zysku z nadpłaty kredytu bankowego o oprocentowaniu zmiennym, będziesz musiał wziąć pod uwagę wskaźnik Wibor 3M, który na przestrzeni lat 2006-2021 wynosił średnio 3,2%. Oprocentowanie kredytu, który chciałbyś nadpłacić, przeliczysz po dodaniu marży do Wiboru.
Nadpłata kredytu jako bezpieczna inwestycja? To możliwe!
Pomimo wspomnianych wad, nadpłata kredytu hipotecznego należy do najbardziej bezpiecznych inwestycji, na jakie możesz obecnie postawić. Zysk z jej tytułu ma bowiem pewny i przewidywalny charakter, a jego wysokość możesz dokładnie wyliczyć. Musisz jednak pamiętać o uwzględnieniu opłat, prowizji i kar, jakie naliczy Twój bank, a także zmienności stopy procentowej, w przypadku kredytu z oprocentowaniem zmiennym.
Nie umiesz obliczyć kwoty zysku z tytułu nadpłaty rat kredytowych lub nie potrafisz ocenić, czy to dobra inwestycja? Nie martw się, kalkulator Odsetkowy.pl zrobi to za Ciebie! Wystarczy, że uzupełnisz umieszczony na stronie formularz, a już po chwili poznasz dokładną kwotę, jaką zaoszczędzisz na nadpłacie i zdecydujesz, czy warto jej dokonać.
Jak obliczyć nadpłatę kredytu? Poznaj Odsetkowy.pl
Zastanawiając się, jak obliczyć nadpłatę kredytu warto skorzystać z Odsetkowy.pl. Jest to najbardziej zaawansowany kalkulator nadpłaty kredytu na polskim rynku, uwzględniający wszystkie zmienne decydujące o stopniu jej opłacalności. Kalkulator pomoże Ci dobrać taką strategię nadpłaty, na której zyskasz najwięcej, czyniąc Twoją inwestycję przemyślaną, pewną i korzystną. Interesuje Cię właśnie taka, bezpieczna nadpłata kredytu? Skorzystaj z naszej oferty!
Jak widzisz, nadpłata kredytu hipotecznego czy innego dużego zobowiązania wobec banku, to bezpieczna inwestycja, która może okazać się jedną z najlepszych form. Rozważ ją, szczególnie jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu się przed inflacją i uzyskaniu pewnej korzyści finansowej w postaci obniżenia rat kredytu, czy skrócenia okresu jego spłaty. Dokładną wysokość zysku z tytułu nadpłaty kredytu bankowego obliczysz przy pomocy kalkulatora – przetestuj go za darmo i sprawdź, jak działa!
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?
Pingback:Lokata bankowa - Odsetkowy
Pingback:Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? - Poznaj efektywne sposoby
Pingback:Bezpieczny kredyt 2 procent - Warunki
Pingback:Nadpłata kredytu a Aneks do umowy - Co powinniśmy wiedzieć?
Pingback:Wcześniejsza spłata kredytu czy budowanie poduszki finansowej?
Pingback:Jak działa nadpłata kredytu hipotecznego w mBanku?