Menu Zamknij

PPK czy warto przystąpić?

PPK

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to opcjonalny i indywidualny sposób oszczędzania na emeryturę. Przystąpienie do PPK może być korzystne dla pracownika z kilku powodów. W ramach tego programu pracownik regularnie odkłada od 2 do 4% swojej pensji, gdzie 2% to wpłata podstawowa, którą można zwiększyć o dodatkowe 2%. Choć może to oznaczać nieco mniejszą pensję miesięczną, to z czasem zgromadzone środki stanowią dodatkowe zabezpieczenie na emeryturę. Aby ułatwić Wam nieco decyzje o przystąpieniu do tego programu, przedstawimy dokładnie jego sposób działania i zasady.

PPK co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe są ogólnodostępnym i dobrowolnym systemem oszczędzania na cele emerytalne, wprowadzanym przez pracodawców. Jedynym warunkiem jest zatrudnienie co najmniej jedną osobę podlegającą obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym zgodnie z ustawą o PPK. W ramach tego programu pracodawca wraz z pracownikami wybiera instytucję finansową, która otwiera dla każdego uczestnika indywidualne konto PPK. Na to konto pracownik oraz pracodawca regularnie wpłacają środki, a dodatkowo państwo może przekazać jednorazową wpłatę powitalną oraz coroczne dopłaty. Oszczędności zgromadzone na koncie PPK stanowią całkowicie prywatny kapitał, który może być dziedziczony. To oznacza, że pracownik ma pełną kontrolę nad swoimi oszczędnościami w ramach tego systemu.

Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?

Ściągnij teraz

Pracownicze Plany Kapitałowe – Jak sprawdzić stan konta?

Wpłacając pieniądze na PPK, mamy stały dostęp do naszych środków, w związku z czym w każdej chwili możemy sprawdzić stan konta. Jak jednak to zrobić? Mianowicie wstępując do programu, każdy pracownik otrzymuje od wybranej instytucji pakiet informacyjny. Powinny znajdować się tam przede wszystkim dane do logowania na swoje internetowe konta. Dostęp ten umożliwia nie tylko sprawdzenie swoich środków, ale też składanie dyspozycji m.in. wskazanie osób dziedziczących oraz zmianę sposobu inwestowania środków.

Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik będzie miał kilka rachunków PPK, bądź pracuje u kilku pracodawców, gdzie w ten sposób odkłada pieniądze na emeryturę. Dlatego też powstał serwis Moje PPK, który ułatwia dostęp do informacji na temat wszystkich rachunków oraz ich zsumowanej wartości. Użytkownik może zalogować się poprzez profil zaufany, na przykład za pomocą bankowości elektronicznej, lub za pomocą konta utworzonego na serwisie. Portal ten przeznaczony jest wyłącznie do celów informacyjnych i nie umożliwia składania dyspozycji związanych z oszczędnościami. Jest to jednak wygodne narzędzie, które pozwala na sprawdzenie stanu oszczędności bez konieczności logowania się do poszczególnych rachunków PPK.

PPK wypłata środków – Jak wygląda?

Pracownicze Plany Kapitałowe

Po osiągnięciu 60 roku życia automatycznie wypłaca się pieniądze zgromadzone na Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jednakże jest możliwość wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków. Wyjaśniamy jak to zrobić i jakie są warunki?

Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?

Wypełnij formularz

Mianowicie, aby dokonać wypłaty środków z konta, wystarczy zalogować się na swoje konto PPK i złożyć odpowiednią dyspozycję. Zostaniemy tam poproszeni o podanie numeru rachunku, na który zostaną przelane pieniądze. Wówczas otrzymamy całość środków, które pochodziły z własnych wpłat, ale pieniądze dodane przez zakład pracy zostaną podzielone. Podział ten wygląda następująco, 70% zostanie zwrócone uczestnikowi PPK, a pozostałe 30% zostanie przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji uczestnik nie otrzyma pieniędzy, które dołożyło państwo z Funduszu Pracy. Należy również pamiętać, że uczestnik musi zawsze zrealizować wypłatę środków w całości, co oznacza, że nie można wypłacić jedynie części pieniędzy. Jednakże nie ma ograniczeń związanych z takimi operacjami, stąd można wykonywać je wiele razy.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że korzystając z wcześniejszej wypłaty, nie otrzymamy dodatków, które są dostępne w przypadku wypłaty po 60 roku życia. Dlatego też najlepiej jest poczekać do tej późniejszej daty. Niemniej jednak możliwość wypłaty środków z PPK może okazać się bardzo pomocna w sytuacjach nagłych i niespodziewanych.

Sprawdź artykuły w innych kategoriach:

Podobne wpisy:

3 komentarze

  1. Kamila

    Każdy ma swój rozum i sam decyduje czy przystepuje czy nie. Jak na moje to aż żal odpuścić taką kase. 2000 zł rocznie piechotą nie chodzi

  2. Pingback:Podatek Belki - Zmiany w Polityce Podatkowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *