Menu Zamknij

Nadpłata kredytu Santander

Santander nadpłata kredytu hipotecznego

Nadpłata kredytu hipotecznego to opłacalna inwestycja, która może przynieść ogromny zysk z odsetek. Jednakże każdy bank ma inne warunki nadpłaty i prowadzi różne polityki w tej kwestii. Dlatego, aby maksymalnie wykorzystać potencjał nadpłacania, warto wgłębić się w procedury konkretnego banku. W niniejszym artykule przeanalizujemy proces nadpłaty kredytu w Santander Bank Polski, uwzględniając wszystkie kroki, które należy wykonać.

Santander wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – Jak to działa?

Wcześniejsza spłata kredytu polega na wpłacaniu wyższych rat, niż są uwzględnione w umowie kredytowej. Dodatkowe wpłaty rozliczane są na spłatę kapitału, co skutkuje zmniejszeniem głównej części długu. W wyniku tego naliczane jest mniej odsetek niż w ustalonym harmonogramie, ponieważ te wylicza się od części kapitałowej.

Santander, podobnie jak inne banki w Polsce, nie może odmówić klientom prawa do wcześniejszej spłaty kredytu, o czym mówi Ustawa o kredycie hipotecznym. Klient może nadpłacać kredyt stopniowo np. co miesiąc, bądź jednorazowo czy kwartalnie, choć każda opcja może przynieść inny zysk. Dlatego warto skorzystać z naszego narzędzia, które obliczy, która strategia przyniesie najlepszy efekt.

Skorzystanie z opcji nadpłaty ze wcześniejszą spłatą, oprócz oszczędności na odsetkach, powoduje, że kredytobiorca szybciej uwolni się od długu. To z kolei spowoduje, że będzie mógł szybciej podjąć się nowej inwestycji, lub oszczędzać pieniądze na lokatach czy kontach oszczędnościowych.

Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?

Ściągnij teraz

Jak nadpłacić kredyt w Santander?

Santander Bank Polska umożliwia nadpłatę kredytu na kilka możliwych sposobów, które sprawiają, że cały proces jest wyjątkowo prosty. Można jej dokonać przez aplikację mobilną, przez internet lub odwiedzając placówkę banku. Co więcej, bank ten nie wymaga składania żadnego wniosku przed dokonywaniem nadpłaty. W związku z tym wystarczy wpłacić kwotę wyższą niż miesięczna rata, a bank sam automatycznie uwzględni nadpłatę i zaktualizuje harmonogram spłaty.

Nadpłacanie kredytu w banku Santander jest całkowicie darmowe dla kredytów z oprocentowaniem stałym na 5 lat. Natomiast w przypadku oprocentowania zmiennego pobierana jest prowizja, jednak tylko wtedy, gdy kredyt zostanie spłacony w ciągu 3 lat od zawarcia umowy.

Wysokość tej prowizji to:

  • 0% – Jeśli kwota nadpłaty nie przekracza 50% udzielonego kredytu.
  • 1% – W pozostałych przypadkach, czy to częściowej, czy całkowitej przedterminowej spłaty kredytu.

Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?

Wypełnij formularz

Jednakże prowizja ta nie może przekraczać odsetek, które zostałyby naliczone od całej lub części kwoty kredytu spłaconego przed terminem, przez rok od daty faktycznej spłaty. To znaczy, że w przypadku, gdy kredytobiorca spłaci kredyt wcześniej, na przykład 1 stycznia 2025 roku, bank nie ma prawa żądać od niego większej kwoty niż ta, jaką stanowiłyby odsetki od kwoty nadpłaty naliczane w terminie 1 stycznia – 31 grudnia 2025 r. Oprócz tego prowizja nie może przekraczać 3% kwoty kredytu pozostałej do spłaty, jeśli umowa kredytowa kończy się za mniej niż 12 miesięcy. 

Santander nadpłata kredytu w aplikacji

Santander nadpłata kredytu w aplikacji

Bank Santander umożliwia swoim klientom dokonywanie nadpłaty poprzez aplikację mobilną. Dzięki tej funkcjonalności klienci mogą szybko i wygodnie zarządzać swoimi finansami bez konieczności odwiedzania placówki. Aby skorzystać z tej opcji, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Zalogować się do aplikacji Santander
  2. Wybrać produkt (kredyt), który chcemy nadpłacić
  3. Ustalić kwotę nadpłaty
  4. Sfinalizować płatność np. poprzez opcję BLIK

Możliwość dokonywania nadpłat przez aplikację mobilną nie tylko oszczędza czas, ale również zachęca do bardziej świadomego zarządzania własnymi finansami. Dzięki temu można szybciej zmniejszyć obciążenie kredytem i łączne koszty pożyczki.

Sprawdź artykuły w innych kategoriach:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *