Śmierć kredytobiorcy- Co z kredytem po śmierci?
SPIS TREŚCI
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym doświadczeniem, a dodatkowe wyzwanie może pojawić się kiedy osoba ta miała zaciągnięty kredyt w banku. Wówczas pojawiają się pytania co z kredytem po śmierci, na kogo przechodzić dług i czy da się tego uniknąć? W tym wpisie przyjrzymy się temu tematowi, omawiając procedury i podając wskazówki, które pomogą w trudnej sytuacji. Jedno natomiast jest pewne, śmierć kredytobiorcy nie powoduje, że dług zostanie wymazany.
Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy?
Dziedziczenie długów to realne obciążenie finansowe, które może spocząć na rodzinie. Oznacza to, że po śmierci kredytobiorcy, zobowiązania finansowe często przekraczają próg pozostawionego majątku, a ich spłata zostaje zadaniem spadkobierców. W takiej sytuacji ogromne znaczenie ma sporządzony testament, a jego brak może skomplikować sprawę.
W przypadku, gdy kredytobiorca sporządził testament, to osoby w nim wskazane będą odpowiedzialne za uregulowanie zaległości. Jednakże, gdy nie spisano testamentu, obowiązują przepisy dziedziczenia. To oznacza, że najbliżsi krewni zmarłego, zgodnie z hierarchią dziedziczenia, stają się zobowiązani do spłaty kredytu.
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij terazHierarchia dziedziczenia ustawowego wygląda następująco:
Wspólny kredyt hipoteczny a śmierć małżonka
Wspólny kredyt hipoteczny, zaciągnięty przez małżonków to zobowiązanie finansowe, za które odpowiadają oboje. Oznacza to, że każde z małżonków jest odpowiedzialne za spłatę całego kredytu, niezależnie od tego, kto zaciągnął dane zobowiązanie. Ta zasada obowiązuje przez cały okres trwania kredytu.
Gdy jeden z małżonków umiera, zasady dotyczące wspólnego kredytu hipotecznego pozostają praktycznie niezmienione. Zgodnie z umową kredytową i regulacjami prawnymi, drugi współmałżonek staje się jedynym odpowiedzialnym za spłatę całego kredytu. To oznacza, że po śmierci jednego z małżonków, obowiązek spłaty kredytu przechodzi w całości na pozostałego współmałżonka.
Umorzenie długu po śmierci
Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy stanowi rzadki, lecz możliwy scenariusz, który rozważany jest w określonych sytuacjach. Istnieją jednak konkretne warunki oraz procedury, które muszą być spełnione, aby taka decyzja została rozpatrzona pozytywnie. W związku z tym proces ten wymaga staranności oraz przemyślanego przedstawienia argumentów, które zwiększą szanse na pozytywną decyzję w kwestii umorzenia zadłużenia.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzDo tych czynności potrzebny będzie wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy. Należy w nim szczegółowo przedstawić sytuację i udokumentować swoją niezdolność do spłacenia zobowiązania. Swoją prośbę można umotywować trudną sytuacją finansową lub złym stanem zdrowia. Jednakże samo przedstawienie argumentów może nie wystarczać, wówczas trzeba będzie dostarczyć dokumenty potwierdzające te fakty. Mogą to być zaświadczenia lekarskie, dokumenty dotyczące utraty zdolności do pracy, czy ogólnej sytuacji finansowej, takie jak bieżące rachunki.
Wniosek o umorzenie kredytu wzór
Zastanawiacie się, jak powinien wyglądać wniosek o umorzenie kredytu, aby został przyjęty i miał moce prawne? Co prawda, wniosek taki nie należy do skomplikowanych, ale przedstawimy, co powinien zawierać, abyście mieli pewność, że nie zostanie odrzucony na starcie.
- dane osobowe kredytobiorcy (imię, nazwisko, adres)
- numer umowy kredytowej
- wyjaśnienie okoliczności, na podstawie których wnioskujecie o zwolnienie z długu
- cel składania wniosku – umorzenie całości lub części zobowiązania
- podpis
Dokument taki należy złożyć do banku, w którym był zaciągany kredyt. Pamiętajcie jednak, że każdy bank ma swoje procedury, w związku z tym mogą wymagać oni skorzystanie z ich własnego wzoru wniosku. Dlatego przed przystąpieniem do tego procesu warto skontaktować się z wybranym oddziałem bądź infolinią banku w celu uzyskania niezbędnych informacji.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?
Pingback:Ubezpieczenie Kredytu - Sprawdź czy warto korzystać z tej polisy