Spadek kredytów – Więcej kredytów spłaconych niż udzielonych
SPIS TREŚCI
Ilość spłaconych i udzielonych kredytów to czynniki, które wpływają na zyski instytucji finansowych lub ewentualnie kredytobiorców. Według nas warto znać i śledzić tę zależność. Jeżeli kredytów spłaconych jest więcej niż udzielonych, oznacza to spadek kredytów i zyskują na tym przede wszystkim kredytodawcy. Instytucje wówczas zarabiają na odsetkach i prowizjach, a także zyskują wiarygodność oraz zachęcają klienta do ponownego skorzystania z usługi.
Rekordowe statystyki kredytów w 2022 roku – Związek Banków Polskich
Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie AMRON SARFiN opublikował rekordowe statystyki związane z kredytami. Mówią one przede wszystkim o tym, że kredytobiorcy wykorzystują nadpłaty lub zaciągają mniej zobowiązań. Według raportu z 2022 roku kredytów hipotecznych całkowicie spłaconych było więcej niż nowo udzielonych. Statystyki te są rekordowe w porównaniu do poprzednich lat.
Liczba całkowicie spłaconych kredytów mieszkaniowych wyniosła 308,6 tys. w 2022 roku. Co to oznacza? Przede wszystkim w ten sposób dowiadujemy się, że kredytobiorcy skutecznie spłacają zobowiązania, a ich sytuacja finansowa jest stabilna. Taka sytuacja sprawia również, że rośnie wiarygodność instytucji bankowych. Więcej spłaconych kredytów niż udzielonych to także naprawdę korzystna sytuacja dla gospodarki.
Rynek kredytowy – Z czego wynika większa liczba spłaconych kredytów niż udzielonych?
Przyczyn, dlaczego pojawił się spadek kredytów, jest tak naprawdę kilka. Większa liczba spłacanych kredytów niż udzielanych to dobry znak dla gospodarki. Ale zastanówmy się, z czego jednak wynika taka sytuacja?
- Większa świadomość finansowa – wzrost edukacji finansowej może prowadzić do wyższej świadomości, a więc również lepszego zarządzania budżetem i zdrowych praktyk.
- Poprawa kondycji gospodarczej – jeżeli warunki gospodarcze są korzystne, ludzie mają większą zdolność do spłaty zobowiązań, w tym także kredytów hipotecznych.
- Środowisko regulacyjne – skuteczne regulacje rynku i ochrona praw konsumentów najczęściej prowadzi do zmniejszenia nadmiernego zadłużenia.
- Redukcja ryzyka kredytowego – instytucje finansowe mogą być ostrożniejsze podczas przydzielania kredytów, wtedy spłaconych należności będzie odpowiednio więcej.
- Poprawa zarządzania finansowego – indywidualne wysiłki konsumentów mają równie duże znaczenie.
Oprócz powyższych przyczyn warto zwrócić uwagę na możliwości nadpłacania kredytu. Jeżeli oprócz podstawowej raty zobowiązania zapłacimy więcej, zadłużenie zostanie znacznie ograniczone. Ostatecznie stosując takie praktyki, można sporo zaoszczędzić na całym kredycie.
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij terazJak nadpłata kredytu wpływa na spadek kredytów?
Nadpłacanie kredytu daje wiele korzyści dla kredytobiorcy. Przede wszystkim skrócony zostaje okres spłaty, więc szybciej uwalniamy się od zobowiązania. Dodatkowo nadpłaty oznaczają mniejsze koszty odsetek, a więc kredyt będzie po prostu kosztował mniej. Kredytobiorca także buduje dobrą historię kredytową, dokonując regularnych nadpłat.
To zjawisko ma wpływ na wyniki z raportu Związku Banków Polskich. Można więc wywnioskować, że nadpłacanie rat kredytu po prostu się opłaca. Jak podaje serwis Odsetkowy.pl, średnia miesięczna oszczędność może wynosić nawet kilkaset złotych. W związku z tym warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator nadpłaty kredytu, by szybko i łatwo obliczyć środki, które potencjalnie da się zaoszczędzić.
Kto zyskuje w sytuacji, kiedy jest więcej kredytów spłaconych niż udzielonych?
W sytuacji takiej jak spadek kredytów kilka stron odnosi pewne korzyści. Oczywiście nie są one równe, głównie instytucje finansowe mogą sporo zyskać. Omówmy więc, kto korzysta na większej liczbie spłaconych kredytów niż udzielonych?
- Instytucje finansowe – spłacone zobowiązania oznaczają zmniejszenie ryzyka niespłacalności, co wpływa pozytywnie na rentowność i stabilność banków lub firm pożyczkowych.
- Gospodarka – więcej spłaconych kredytów to zysk dla gospodarki jako całości. Mniejsze zadłużenie oznacza wzrost zaufania, stabilność finansową oraz gotowość do konsumpcji.
- Konsolidacja finansowa – mniejsze zadłużenie oznacza większą koncentrację na budowaniu stabilnej sytuacji finansowej przez samych konsumentów.
Najwięcej na spadku kredytów zyskują instytucje finansowe, ponieważ zarabiają na prowizjach i oprocentowaniu. Im więcej spłaconych kredytów, tym wyższe są przychody takiej działalności. Każde zaciągnięte zobowiązanie oznacza chwilową stratę dla banku, która stopniowo jest odzyskiwana aż do zysków. Spłacone kredyty to już pokryte należności wraz z prowizją instytucji finansowej.
Zyskać można również poprzez wyżej wspomniane nadpłacanie rat. Oczywiście sytuacja podana w raporcie Związku Banków Polskich dotyczy szczególnie instytucji finansowych, ale sami kredytobiorcy także mogą oszczędzać. Narzędzia takie jak kalkulator Odsetkowy.pl to rozwiązanie proste, szybkie i pozwalające zachować nawet kilkaset złotych miesięcznie w portfelu.
Spadek kredytów – Jak dokładnie zyskują instytucje finansowe?
Instytucje finansowe takie jak banki zyskują w rzeczywistości na kilku frontach. Więcej kredytów mieszkaniowych, które zostały spłacone niż tych udzielanych, oznacza przede wszystkim spore przychody z odsetek. To dość oczywiste pole, gdzie banki mogą zarobić. Dodatkowo zwiększa się ich zaufanie i wiarygodność, więc więcej osób potencjalnie skorzysta z usług kredytowych.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzWarto również zauważyć, że ryzyko kredytowe zostaje pomniejszone, ponieważ więcej zobowiązań jest opłacanych niż zaciąganych. Banki mogą także w ten sposób udzielać kolejnych kredytów i zyskiwać następnych kredytobiorców.
Więcej kredytów spłacanych niż udzielanych – jakie mogą być tego skutki?
Spadek kredytów na rynku finansowym nie obejdzie się bez skutków, często takich, które potrwają nawet przez wiele lat. Co może stać się, kiedy liczba spłaconych kredytów jest wyższa niż udzielanych?
- Mniejsze ryzyko niespłacalności – więcej spłacanych kredytów oznacza mniejsze ryzyko dla banków przy udzielaniu zobowiązań.
- Mniej dostępnych środków na konsumpcję i inwestycje – spłacane kredyty najczęściej mocno ograniczają budżet kredytobiorców. Więcej pokrywanych zobowiązań oznacza najczęściej mniej środków na inwestycje czy konsumpcję.
- Potencjalne ograniczenie aktywności gospodarczej – jeżeli więcej kredytów jest spłacanych, może zostać ograniczona zdolność firm związanych z finansowaniem zewnętrznym.
- Rynek nieruchomości – więcej spłacanych kredytów może wpłynąć na ceny mieszkań, domów i innych nieruchomości.
Dla instytucji finansowych taka sytuacja jest naprawdę korzystna tak jak dla kredytobiorców. Mimo wszystko rekordowe wyniki z 2022 roku dotyczące rynku mieszkaniowego wiele pokazują. Kredytobiorcom znacznie lepiej idzie pokrywanie zobowiązań. Wiele oszczędzają także przez nadpłaty, w których może pomóc na przykład odpowiedni kalkulator odsetek od kredytu jak Odsetkowy.pl.
Liczba kredytów w 2022 – jaka jest zależność między spłacanymi a udzielanymi?
Warto wiedzieć, że obie te wartości są od siebie w pewien sposób zależne. Wyższa liczba kredytów hipotecznych spłaconych w 2022 roku będzie miała wpływ na udzielane zobowiązania przez instytucje finansowe. Przede wszystkim taka sytuacja sprawia, że banki dysponują większą ilością kapitału. Fizycznie mogą więc udzielić dużo środków nowym kredytobiorcom.
Banki oceniają ryzyko udzielenia każdego kredytu. Jeżeli więcej zobowiązań będzie spłacanych, łatwiej będzie uzyskać środki od instytucji finansowej. Istnieje także zależność dotycząca samych kredytobiorców. Im więcej kredytów jest spłacanych, tym wyższa jest liczba gotowych do zaciągnięcia zobowiązania konsumentów.
Liczba kredytów spada – Kto więc zyskuje? Podsumowanie
Największym “wygranym” w tym układzie są instytucje finansowe, które zarabiają i mogą udzielać większej liczby kredytów z mniejszym ryzykiem. Raport AMRON SARFiN mówi nam, że konsumenci chcą oszczędzać i spłacać swoje kredyty. Wymienione w dokumencie kwoty zapewne po części składają się z nadpłat, które stają się coraz popularniejsze. W związku z tym zachęcamy Was do wypróbowania kalkulatora odsetkowego. To proste rozwiązanie, które pozwala oszczędzić na kosztach kredytu. Obecnie dostępna jest również bezpłatna wersja testowa kalkulatora, dzięki której sprawdzicie, jak działa narzędzie.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?