Menu Zamknij

Ceny mieszkań prognozy 2024

Ceny mieszkań prognozy 2024

Według informacji udostępnionych przez Polski Instytut Ekonomiczny, pod koniec 2023 roku wzrost cen mieszkań osiągnął dwucyfrowe wartości. W 17 największych polskich miastach ceny nieruchomości wzrosły o około 14 procent, co dotyczy zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego. Wówczas po tym wzroście średnia cena transakcyjna mieszkania wynosiła ponad 12 tys. zł za m2. Czy sytuacja zmieni się w tym roku? Czy wciąż grozi nam tak wysoki wzrost? Sprawdźmy ceny mieszkań prognozy 2024.

Ceny mieszkań 2024 – Spadek czy wzrost?

Perspektywa na bieżący rok wskazuje na kontynuację ograniczenia dostępności nowych mieszkań na rynku deweloperskim. Eksperci przewidują, że w 2024 r. do użytku zostanie oddanych około 200 tys. mieszkań i jest to najmniejsza liczba od 2018 r. W międzyczasie notuje się wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi, co jest w dużej mierze spowodowane programem „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. To niedopasowane połączenie popytu i podaży sprawia, że dalszy wzrost cen nieruchomości jest nieunikniony. Jakich więc podwyżek można się spodziewać?

Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?

Ściągnij teraz

Jeśli nowy program mieszkaniowy wprowadzony przez rząd zostanie odpowiednio dostosowany, istnieje szansa na utrzymanie wzrostu cen mieszkań na stosunkowo niskim poziomie, być może na kilku procentach. Niemniej, jednak jeśli dostęp do kredytów hipotecznych pozostanie szeroki i łatwy, istnieje ryzyko dalszego wzrostu cen nieruchomości, który może przekroczyć kilkanaście procent.

Inną sytuacją, która napędza popyt na mieszkania i tym samym wzrost cen jest utrzymanie wysokiego tempa zwiększania płac i niespodziewane obniżki stóp procentowych. W wyniku tego więcej osób decyduje się na kredyty hipoteczne, ponieważ stać ich na spłatę zadłużenia oraz poprawia się ich zdolność kredytowa.

Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?

Wypełnij formularz

Gdzie największy wzrost cen mieszkań prognozy 2024

Ceny mieszkań 2024

Można szacować, że największy wzrost cen mieszkań będzie w Warszawie i do połowy 2024 r. średnia cena ofertowa nowych lokali dobije do 20 tys. zł za m2. Natomiast w pozostałych największych polskich miastach, przekroczy znacząco 15 tys. zł za m2. Prognozuje się, że najbardziej będą rosły ceny nieruchomości przeznaczone dla dużych rodzin. Wynika to z faktu, iż takie modele rodziny otrzymają największą dopłatę z programu wsparcia kredytowego. W związku z tym można spodziewać się, że nadejdzie czas na wzrost cen mieszkań trzypokojowych i większych.

Analizując wzrost cen nieruchomości, nie można pominąć ofert z rynku wynajmu. W ich wypadku sytuacja jest odwrotna, ponieważ liczba wolnych mieszkań na wynajem wciąż rośnie. Pod koniec stycznia 2024 r., liczba nieruchomości dostępnych do wynajęcia wynosiła około 23 tysiące, co oznacza wzrost o 14 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jeśli sytuacja nadal utrzyma się na takim poziomie, a jest to bardzo prawdopodobne przez kredyt 2%, to właściciele zaczną walczyć o najemców. Spowoduje to, że ceny mieszkań na wynajem będą mogły spadać.

Sprawdź artykuły w innych kategoriach:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *