Menu Zamknij

Rynek wtórny czy rynek pierwotny?

Rynek pierwotny

Stojąc przed wyborem domu lub mieszkania mamy bardzo dużo możliwości. Oprócz zdecydowania ile metrów potrzebujemy oraz jaka lokalizacja nas interesuje musimy zastanowić się który rynek wybrać – wtórny czy pierwotny? Oba z nich mają swoje plusy i minusy, które zależą w głównej mierze od preferencji kupującego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu rynkom wgłębiając się w ich średnie ceny oraz korzyści i wady. Postaramy się również dać sugestię, który rynek będzie odpowiedni dla Państwa potrzeb i preferencji.

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny to mieszkania bądź domy oddane już do użytku. Przeważnie są to lokale, w których ktoś już mieszkał, lecz nie zawsze musi tak być. W praktyce może to oznaczać, że deweloper sprzedał mieszkanie osobie, która następnie sprzedała je nam, ale nie musiała w nim wcale zamieszkiwać. Niemniej jednak najczęściej na rynku wtórnym spotyka się mieszkania ”używane”, które są już zagospodarowane i wykończone. Jeśli takie lokale są trochę starsze, to czasami wymagają generalnego remontu, ponieważ ich stan nie pozwala na wprowadzenie się. Aczkolwiek najczęściej osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego wykonują w nich jedynie drobne poprawki, dostosowując pod swoje upodobania i styl.

Rynek wtórny jest z reguły tańszy od pierwotnego ze względu na to, że nieruchomości te są już używane. Jak się prezentują te ceny oraz czy są stabilne? Mianowicie średnia cena takich lokalów w Polsce w 2023 r. wyniosła 8522 zł/m2. Dla porównania w roku 2022 mieszkania te średnio kosztowały 8065 zł/m2. Oznacza to znaczy wzrost ceny, dokładnie o 5.36%, co w całkowitej kwocie lokalu daje sporą wartość. Jeśli na podstawie tych danych przeanalizujemy koszt mieszkania o powierzchni 50 m2, otrzymamy ponad 22 tys. zł różnicy między jednym a drugim rokiem.

Rynek wtórny

Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?

Ściągnij teraz

Zalety i wady rynku wtórnego

Aby lepiej zrozumieć aspekt tego rodzaju nieruchomości, przedstawimy korzyści i wady, jakie mogą w nim wystąpić.

Zalety:

  • Możliwość szybkiego wprowadzenia: Lokale te są zazwyczaj w stanie gotowym do wprowadzenia, stąd dla osób, które nie mają czasu na remonty, są świetną i wygodną opcją.
  • Większy wybór: Rynek wtórny nieruchomości oferuje zazwyczaj większy wybór nieruchomości, zwłaszcza pod względem lokalizacji w centrum.
  • Możliwość negocjacji: W przypadku rynku wtórnego istnieje większa elastyczność w negocjacjach ceny, ponieważ nie jest ona sztywno ustalona.

Wady:

  • Stan techniczny: Nieruchomości na rynku wtórnym mogą wymagać remontów większych bądź mniejszych, co może zwiększyć koszty dla kupującego.
  • Ukryte wady: Istnieje ryzyko ukrytych wad nieruchomości, które mogą być trudne do wykrycia bez dokładnej inspekcji przez profesjonalnego eksperta.
  • Dokumentacja: Proces transakcji na rynku wtórnym może być bardziej skomplikowany z powodu konieczności sprawdzenia dokumentacji prawnej i finansowej nieruchomości.

Czym jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny to nic innego jak zakup mieszkania bądź domu bezpośrednio od dewelopera lub inwestora. Są to lokale nowo wybudowane nieprzeznaczone jeszcze do użytku. Zazwyczaj sprzedawane są one ze sporym wyprzedzeniem, nawet w trakcie rozpoczynania inwestycji, kiedy nie ma nawet jeszcze murów budynku. W związku z tym czas oczekiwania na wejście do takiego mieszkania może wynosić nawet 2 lata. Niemniej jednak dla osób, którym zależy na nowym budownictwie i własnym zagospodarowaniu przestrzeni są skłonne poczekać. Lokale takie z reguły oddawane są w stanie deweloperskim, co oznacza, że mają podłączone wszystkie niezbędne instalacje i są gotowe na wykończenie przez właściciela.

Ceny na rynku pierwotnym się znacznie większe od wtórnego, na co może wpływać wiele czynników. Głównym z nich jest fakt, że jest to nowe budownictwo, które może oferować wiele udogodnień i wysoki standard wykończenia. Jak więc prezentują się ceny transakcyjne lokali z rynku pierwotnego i czy utrzymują się one na jednakowym poziomie? Otóż w roku 2023 cena za m2 tych nieruchomości oscylowała na poziomie 9942 zł, co pokazuje sporą przewagę nad rynkiem wtórnym. Cena ta urosła w stosunku do roku poprzedniego o 6.99%, co oznacza, że w 2022 r. lokale kosztowały średnio 9247 zł/m2.

Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?

Wypełnij formularz

Zalety i wady rynku pierwotnego

Rynek pierwotny podobnie jak wtórny ma swoich zwolenników i przeciwników. Zalety i wady tego rodzaju nieruchomości zależą przede wszystkim od upodobań kupujących. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści i wady tego wyboru:

Zalety:

  • Nowe budownictwo: Nowe budownictwo związane jest z różnymi udogodnienia i wysokim standardem wykończenia.
  • Możliwość własnego zagospodarowania: Mieszkania nowo wybudowane dają możliwość urządzenia ich według własnego stylu i preferencji.
  • Gwarancja od dewelopera: Kupujący może liczyć na naprawę wykrytych usterek lub wad mieszkania do 2 lat od odebrania lokalu.

Wady:

  • Opóźnienia: Bardzo często pojawiają się opóźnienia na budowie lub przy odbiorach technicznych, stąd czas oczekiwania na lokal jest jeszcze dłuższy.
  • Ryzyko jakości: Stosunkowo szybki czas budowy może powodować ryzyko wad konstrukcyjnych, które mogą wymagać kosztownych napraw w przyszłości.
  • Ograniczona negocjacja: Deweloperzy są mniej skłonni do negocjacji cen transakcji, ponieważ mają oni presję na zysk.

Rynek pierwotny czy wtórny – Który wybrać?

Rynek pierwotny czy wtórny

Ostateczny wybór rynek pierwotny czy wtórny powinien zależeć od indywidualnych oczekiwań i możliwości. Niemniej jednak można po części przybliżyć jaki rodzaj nieruchomości będzie odpowiadał danej osobie, biorąc pod uwagę jej oczekiwania.

Dla tych, którzy cenią nowoczesność, innowacyjne rozwiązania i udogodnienia oraz możliwość personalizacji, rynek pierwotny będzie najlepszą opcją. Szczególnie jeśli jest to pierwsze mieszkanie, nie goni tych osób czas i chcą je urządzić we własnym stylu. Natomiast należy wziąć pod uwagę fakt, że lokale takie zazwyczaj nie znajdują się w ścisłym centrum miasta. Oprócz tego warto przeanalizować możliwości finansowe, ponieważ często są to bardzo duże koszta. W przypadku zaciągania kredytów hipotecznych należy przemyśleć, czy uda się zorganizować wymagany wkład własny, który stanowi określony procent wartości mieszkania.

Rynek wtórny może być z kolei bardziej atrakcyjny dla tych, którzy chcą szybko zamieszkać, poszukują większej różnorodności oraz okazji inwestycyjnych. Nieruchomości na rynku wtórnym zazwyczaj są gotowe do natychmiastowego zamieszkania, co może być niezwykle pomocne w nagłych sytuacjach. Ponadto kupujący mają większą elastyczność w negocjacjach cenowych, co szczególnie sprzyja osobom posiadającym ograniczony budżet. Oprócz tego należy pamiętać, że lokale te często mają bardzo dobrą lokalizację, co jest szczególnie istotne dla osób chcących mieszkać w centrum.

Sprawdź artykuły w innych kategoriach:

Podobne wpisy:

1 komentarz

  1. Pingback:Ceny mieszkań prognozy 2024 - Czy grozi nam wysoki wzrost?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *