Aneks do umowy a nadpłata kredytu hipotecznego – Co warto wiedzieć?
SPIS TREŚCI
Według danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej, w pierwszym półroczu 2023 roku około 14,7 miliona obywateli Polski miało zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek. Jeśli weźmiemy pod uwagę populację Polski według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, która wynosiła 38,036 miliona ludzi, można oszacować, że około 38,65 procent Polaków spłaca kredyty. W związku z tą tendencją na popularności zyskała nadpłata kredytu hipotecznego, która przynosi spore oszczędności na odsetkach. Dlatego też w niniejszym artykule omówimy istotne aspekty związane z nadpłacaniem, skupiając się na aneksach do umów kredytowych.
Jaki jest koszt aneksu do umowy przy skracaniu okresu kredytowania?
Bank, zgodnie z przepisami, nie powinien stawiać dodatkowych przeszkód przed klientem, który chce nadpłacać kredyt hipoteczny. Jednakże praktyka pokazuje, że niektóre instytucje finansowe utrudniają proces skracania okresu kredytowania. Czasem wymagają one dodatkowych opłat oraz uzyskania uprzedniej zgody na zredukowanie czasu trwania umowy.
Zazwyczaj otrzymanie takiej zgody odbywa się poprzez zawarcie aneksu do umowy kredytowej. Aneks to dwustronna czynność prawna, która wymaga jednomyślnego oświadczenia woli obu stron. W zależności od polityki danego banku może to być darmowa lub płatna czynność, co reguluje w każdej instytucji tabela opłat i taryf. Niemniej jednak w przypadku płatnego aneksowania umów koszt waha się od 100 do 400 zł.
Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?
Ściągnij terazJak wygląda proces podpisania aneksu o skrócenie okresu kredytowania?
Aby dokonać zmiany w umowie kredytowej poprzez ustanowienie aneksu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w banku. Czasami również jest możliwość podpisania takiego aneksu przez internet i za pomocą podpisu elektronicznego.
Większość instytucji posiada własne formularze wniosków dotyczących aneksów. Wzór wniosku można uzyskać osobiście w placówce bankowej lub pobrać go ze strony internetowej.
Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?
Wypełnij formularzWniosek taki powinien zawierać:
- Numer umowy kredytowej,
- Dane kredytobiorcy i kredytodawcy,
- Powód złożenia wniosku o aneks (cel aneksu) – w tym przypadku nadpłata kredytu,
- Wskazanie, które warunki kredytu mają ulec zmianie, w tym przypadku okres kredytowania,
- Lokalizacja nieruchomości,
- Informacje dotyczące dochodów kredytobiorców i źródeł ich pozyskiwania,
- Informacje na temat stałych kosztów ponoszonych przez kredytobiorców,
- Odręczny podpis kredytobiorcy.
Wnioskodawca może także być zobowiązany do wypełnienia pól dotyczących kwestii finansowych, takich jak wspomniane wcześniej opłaty za wprowadzenie zmian w umowie kredytowej.
Czas rozpatrzenia wniosku zależy od jego charakteru, jednak zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni. Po jego zatwierdzeniu konieczne jest podpisanie aneksu w banku.
Sprawdź artykuły w innych kategoriach:
- Alior Bank nadpłata kredytu hipotecznego
- Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A.
- mBank nadpłata kredytu hipotecznego
- Jakie są ceny mieszkań w największych polskich miastach?
- Ceny mieszkań prognozy 2024
- Rynek wtórny czy rynek pierwotny?
Pingback:Poznaj Kalkulator - Odsetkowy
Pingback:Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? - Poznaj efektywne sposoby