Menu Zamknij

Nadpłata leasingu – Czy to możliwe?

Nadpłata leasingu

Sytuacja finansowa u każdego z nas jest dynamiczna i ulega stałym zmianom. Może zmieniać się zarówno na lepszą, jak i na gorszą. Jednak my przyjrzymy się dzisiaj tej bardziej optymistycznej wersji. Tak więc, kiedy sytuacja finansowa się polepsza, wiele osób chce w efektywny sposób zainwestować pieniądze. Wówczas wtedy pojawiają się opcje nadpłaty naszych zobowiązań. Wiadomym faktem jest to, że można nadpłacać kredyty hipoteczne, gotówkowe oraz firmowe, ale jak się ma do tego nadpłata leasingu? Wyjaśnimy Wam, jak to wygląda i czy można nadpłacać leasing.

Leasing co to jest?

Leasing to umowa finansowa między dwiema stronami, zwanymi leasingodawcą (firmą leasingową) i leasingobiorcą (osobą fizyczną bądź firmą), która umożliwia korzystanie z dobra (np. samochodu, sprzętu, nieruchomości) bez konieczności jego pełnego zakupu. Istotą leasingu jest to, że leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu leasingu, a leasingobiorca płaci określone raty za korzystanie z tego dobra w określonym czasie.

Umowa leasingowa obejmuje zazwyczaj ustalony okres trwania, ale w czasie jej trwania nie następuje całkowita spłata towaru. Oznacza to, że po zakończeniu takiej umowy przedmiot należy zwrócić właścicielowi. Jednakże jest również możliwość, żeby leasingobiorca wykupił towar po ustaniu umowy za określony procent jego wartości.

Czy można nadpłacać leasing?

Skoro wiemy już, czym jest i jak działa leasing, warto zastanowić się, czy możliwa jest nadpłata leasingu. Otóż tak, nadpłata leasingu jest możliwa, ale zanim podejmiesz decyzję, warto sprawdzić podpisaną umowę. Nie wszystkie firmy leasingowe umożliwiają nadpłatę, a jeśli tak, to mogą istnieć pewne ograniczenia. Warto zaznaczyć również, że istnieje podział na leasing operacyjny i finansowy, a różnice między nimi mają kluczowe znaczenie w kontekście możliwości wcześniejszej spłaty.

Chcesz bezpłatny ebook o kredycie?

Ściągnij teraz
Aneks do nadpłaty leasingu

Wcześniejsza spłata leasingu finansowego

W przypadku leasingu finansowego, zakończenie umowy jest możliwe w dowolnym momencie od daty jej podpisania. Spowodowane to jest tym, że przedmiot leasingu jest amortyzowany w majątku leasingobiorcy. Oprócz tego część odsetkowa rat leasingowych zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

Co natomiast oznacza to w praktyce? Mianowicie to, że wcześniejsza spłata polega na pokryciu wcześniej ustalonych rat, przy czym nie występuje dodatkowa opłata w postaci dyskonta. Niemniej jednak, zanim podejmiesz decyzję o wcześniejszej spłacie, warto dokładnie przeanalizować umowę leasingową. Istnieje wówczas możliwość, że firma leasingowa przewiduje dodatkowe koszty związane z przedterminowym zakończeniem umowy.

Nadpłacanie leasingu operacyjnego – na co uważać?

W przypadku wcześniejszej spłaty leasingu operacyjnego sytuacja prezentuje się nieco odmiennie. Zwłaszcza w leasingu samochodowym, gdzie możliwość rozwiązania umowy pojawia się po upływie dwóch lat. To związane jest z faktem, że dopiero po tym okresie przeniesienie prawa własności staje się korzystne z perspektywy finansowej. W kontekście tego rodzaju leasingu konieczne jest, aby minęło 40% normatywnego okresu amortyzacji, co równa się wspomnianemu okresowi.

Po tym czasie można zacząć nadpłacać leasing, jednakże należy być przygotowanym na ewentualne koszty z tym związane. Mogą to być opłaty manipulacyjne lub inne zawarte w umowie kredytowej. Dlatego, zanim zdecydujesz się na taki krok, zapoznaj się dokładnie ze swoją umową.

Darmowa konsultacja w sprawie Twojego kredytu?

Wypełnij formularz

Nadpłata leasingu – Korzyści i wady

Wcześniejsza spłata leasingu przede wszystkim uwolni Cię od uciążliwego zobowiązania związanego z comiesięcznymi płatnościami. Inną zaletą jest to, że szybciej będziesz mógł spłacić samochód lub wykupić go wcześniej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych.

Jeśli chodzi o korzyści z oszczędności na odsetkach, to jest to możliwe w przypadku zmiennego oprocentowania. Jednakże warto zaznaczyć, że bez aneksowania umowy nie osiągniesz korzyści związanych z nadpłacaniem leasingu. Oznacza to, że jeśli będziesz nadpłacał raty bez poinformowania wcześniej banku i wzrosną w tym czasie stopy procentowe, to prawdopodobnie będziesz miał niedopłatę na ostatniej racie.

W tym momencie się pojawia problem związany z kosztami aneksowania, co może dla większości z Was stanowić wadę tego procesu. W zależności od danej firmy leasingowej, opłaty związane ze zmianami w umowie są różne, jednakże oscylują w przedziale 300-600 zł. Może się więc okazać, że oszczędności z odsetek zostaną pokryte kosztami aneksu, w związku z czym nadpłata nie będzie opłacalna.

Oczywiście wszystko zależy od polityki danej firmy leasingowej i zapisów w umowie. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy nadpłata leasingu jest korzystna, czy też nie. Radzimy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z umową leasingową i ewentualnie skorzystać z porady eksperta.

Sprawdź artykuły w innych kategoriach:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *